Przy zakupie uchwytu należy zwrócić uwagę na następujące rzeczy:

Rozstaw otworów

Rozstaw otworów z tyłu telewizora, do których mocowany jest uchwyt. Istnieje kilka standardów VESA, w których otwory znajdują się na wierzchołkach kwadratów o bokach odpowiednio: 5,0cm, 7,5cm, 10cm, 20cm oraz na wierzchołkach prostokąta o wymiarach 10x20cm (jak na rysunkach poniżej). Telewizory z mocowaniami w standardzie VESA to głównie odbiorniki LCD w rozmiarze do 32 cali. Istnieją jednak ekrany, które podobnie jak wszystkie plazmy i LCD powyżej 32 cali, mają nie standardowy rozstaw otworów, ustalany indywidualnie przez producenta telewizorów. Wiele uchwytów ma uniwersalne mocowania dzięki czemu można dopasować do wszystkich modeli telewizorów. Przy wyborze należy również podjąć decyzję czy uchwyt ma być regulowany czy nieruchomy.
Standardy VESA

Standardy VESA określają ogólnoświatowe standardy dla sposobu mocowania uchwytów ściennych do telewizorów plazmowych i LCD. Wyróżniamy kilka rodzajów standardów VESA, które różnią się przeznaczeniem w zależności od wielkości ekranu, wagi oraz odległości otworów mocujących, na tylnej ścianie urządzenia. Poniższa tabela przedstawia specyfikację standardów VESA.

VESA Rozmiar ekranu TV Waga TV Rozstaw otworów mocujących
MIS-B 4 – 7.9″/(10 – 20 cm) Do 2 kg 20 x 50 mm
MIS-C 8 – 11.9″/(20 – 30 cm) Do 4.5 kg 35 x 75 mm
MIS-D 12 – 22.9″/ (30 – 58 cm) Do 14 kg 75 x 75 mm; 100 x 100 mm
MIS-E 23 – 30.9″/(58 – 78 cm) Do 23.7 kg 100 x 200 mm
MIS-F ponad 31″ / ponad 78 cm Do 113.6 kg 200 x 200 mm lub niestandardowe

Optymalna wysokość zawieszenia telewizora

Aby oglądanie telewizji z czasem nie przyprawiało o ból głowy, szyi lub pleców należy odbiornik wieszać ewentualnie stawiać na wysokości (100 – 110 cm) od dolnej krawędzi telewizora do podłogi.

Ustawienie telewizora

Prawidłowe ustawienie telewizora plazmowego ma kluczowe znaczenie dla jakości oglądanego obrazu i pełnej satysfakcji z nowego sprzętu. W związku ze wzrostem rozmiaru piksela wraz ze wzrostem przekątnej, konieczne jest zachowanie odpowiedniej odległości między ekranem a obserwatorem. Oglądanie obrazu ze zbyt małej odległości spowoduje, że widoczne będą pojedyncze piksele. Zbyt duża odległość może spowodować zmęczenie oczu i mało wyraźny obraz. Zaleca się zachowanie proporcji od 4 do 5 długości przekątnej. Np. dla przekątnej 37′ będzie to od 3,7m do 4,6m (1 cal to ok. 2,5 cm). Ponieważ zależność ta jest stała, wystarczy wstawić przecinek między cyfry oznaczające przekątną, aby uzyskać minimalną odległość oglądania, np. 37′ – 3,7m, 42′ – 4,2m itd. Dobrze jest upewnić się przed zakupem, czy możliwe jest zapewnienie wystarczającej odległości w miejscu, w którym ma być ustawiony telewizor.

Bezpieczeństwo

Ze względu na to, że na uchwytach spoczywa dość duża odpowiedzialność utrzymania często bardzo drogiego telewizora, nie powinniśmy oszczędzać przy wyborze odpowiedniego wieszaka gdyż przeważnie działa to na niekorzyść jakości. Należy również zwrócić uwagę na kołki którymi będziemy mocować uchwyt do ściany, zazwyczaj producenci dołączają je do zestawu i nie powinniśmy ich zamieniać na inne chyba, że na większe. Należy też przypatrzyć się miejscu na ścianie czy tynk na pewno wytrzyma obciążenie.

Ustawienie Plazmy

Program pomagający w prawidłowym umeblowaniu pokoju i odpowiednim ustawieniu telewizora. Polega na chwytaniu mebli i ustawienia ich w dowolnym miejscu a aplikacja sama dobierze prawidłowy kąt ustawienia ekranu, a na koniec wybierze nam odpowiedni model uchwytu :-) .
Kliknij aby rozpocząć!